• Strona główna
  • Oferta
    • TATUAZ KOLOROWY
    • TATUAZ CZARNY
    • TATUAZ ARTYSTYCZNY
  • Galeria
  • Zespół
  • Blog
  • FAQ
  • Pielęgnacja tatuażu

BLOG

Usuwanie tatuażu

3/29/2019

0 Komentarze

 
Rosnąca obecnie popularność tatuaży sprawia, że coraz więcej osób zainspirowanych celebrytami, muzykami czy gwiazdami sportu decyduje się na umieszczenie na swoim ciele najróżniejszych rysunków. W teorii powinny one być pamiątką na całe życie, więc pochopne podejmowanie decyzji odradzają sami tatuatorzy. Zdarza się jednak, że pomimo początkowej euforii i entuzjazmu, z czasem nasz tatuaż przestaje nam się podobać. Pół biedy, jeśli na swoim ciele mamy neutralny, niewielki wzór, dodatkowo umiejscowiony w dyskretnym miejscu. Gorzej jeśli feralny rysunek znajduje się w widocznym powszechnie miejscu lub gdy przedstawia – na przykład - imię lub twarz byłego już partnera czy partnerki. Sytuacja może być wówczas przygnębiająca, nie jest jednak beznadziejna – w wielu przypadkach tatuażu można się pozbyć.
 
Dlaczego usuwamy tatuaże?
Powody, dla których decydujemy się na pozbycie się dawnej pamiątki są naprawdę różne, w znacznej większości okazuje się jednak, że decyzja o ozdobieniu ciała była po prostu pochopna. Przede wszystkim dotyczy to osób młodych, które działają pod wpływem swoich idoli lub znajomych. Czasem jest to wynikiem młodzieńczego entuzjazmu, czasem symboliczne rysunki umieszczamy na ciele pod wpływem chwilowej idei, która po pewnym okresie okazuje się wcale nie być nam tak bliską.
 
Tego typu zdobienia ciała od wieków w różnych środowiskach budzą skrajne emocje i odczucia. Przyczyna może zatem leżeć nie tylko w tym, że tatuaż przestał pasować do naszej osobowości, ale także w tym, że w ogóle rysunki na ciele przestały nas „bawić”. Sytuacje, w których osoba decydująca się na tatuaż w młodym wieku, z upływem czasu zmienia swoje nastawienie i staje się przeciwnikiem zdobienia ciała w ten sposób, naprawdę nie są taką rzadkością, jaką mogłyby się wydawać.
 
Kolejną z częstych przyczyn usuwania rysunku jest jakość jego wykonania. Zdarza się, że projekt, który w teorii zapowiadał się atrakcyjnie i efektownie, ostatecznie wygląda jak własna karykatura. Warto zatem pamiętać o tym, by kierować się do salonu, którego ceny sugerują odpowiednią jakość.
 
Kiedy jeszcze podejmujemy decyzję o usunięciu tatuażu? Może się to wiązać z wymaganiami pracodawcy, w przypadku części zawodów istnieją bowiem jasne przepisy, czy i gdzie można posiadać rysunki na ciele. Co prawda rzadko, ale zdarza się także, że w pewnych okolicznościach tatuaż ulega szybkiemu wyblaknięciu, co niejako wymusza jego pozbycie się. Zabieg usunięcia rysunku może być konieczny również wtedy, gdy w organizmie zajdzie reakcja alergiczna na składniki obecne w pigmentach atramentowych.
 
Znane metody usuwania tatuażu
Usunięcie znajdującego się na ciele rysunku nie jest takie proste. Do niedawna brakowało tak naprawdę metod, które byłyby gwarancją skuteczności. Zadowalające efekty często przynosiło co prawda wycięcie fragmentu skóry i jej przeszczep, jednak z uwagi na inwazyjność tego rozwiązania wiele osób ostatecznie rezygnowało z zabiegu i godziło się ze swoją wątpliwą ozdobą. Przeszczep skóry ma jeszcze jedną poważną wadę – raczej niemożliwe jest usunięcie w ten sposób większych malunków.
 
Zabiegi chirurgiczne długo cieszyły się jednak największą popularnością. Nie wynikało to jednak z miłości do tej metody, a raczej z braku skutecznych alternatyw. Stosowano wprawdzie techniki takie jak dermabrazja, czyli ścieranie kolejnych warstw naskórka, oraz krioterapię polegającą na wymrażaniu pigmentów za pomocą ciekłego azotu, obie metody charakteryzowały się jednak raczej niewielką skutecznością.
 
Laserowe usuwanie tatuażu
Dzisiaj wszystkie te metody praktycznie wyszły z użycia. Postępujący szybko rozwój technologii sprawił, że w obecnych czasach usunięcie większości tatuaży jest stosunkowo proste. Wiele klinik medycyny estetycznej oferuje laserowe zabiegi, które są nie tylko bezinwazyjne i raczej bezbolesne, ale przede wszystkim skuteczne.
 
Zabieg polega na usuwaniu pigmentu za pomocą wiązki lasera. Lekarz lub kosmetolog przykłada urządzenie do skóry i uderza w nią wiązką lasera. Jest ona dobierana tak, by rozbijała określone fragmenty pigmentu na mniejsze cząsteczki, których organizm następnie pozbywa się sam. Pacjent nie wymaga znieczulenia i najczęściej wystarczy jedynie zimny okład mający ochłodzić obszar, który będzie poddany zabiegowi. Osobom z niską tolerancją bólu można podać znieczulenie w postaci specjalnego kremu lub żelu.
 
Czy można usunąć każdy rysunek?
Wiązka lasera dobierana jest w zależności od rodzaju i koloru pigmentu. Różnorodność kolorów sprawia, ż nawet laserowa metoda nie może zagwarantować stuprocentowej skuteczności. W praktyce wygląda to tak, że im jaśniejszy jest tatuaż, tym trudniej go usunąć. Zabiegi laserowe największą efektywność dają w przypadku czarnych rysunków, najmniejszą – białych. Trudne do usunięcia są również pigmenty niebieskie i zielone.
 
Warto pamiętać o tym, że chociaż duże efekty zobaczymy już podczas pierwszego zabiegu, do całkowitego usunięcia tatuażu laserem może być niezbędnych więcej sesji, które powinny odbywać się w określonych odstępach czasu. To, ile sesji będzie potrzebnych, zależy w głównej mierze od wielkości tatuażu i rodzaju użytych pigmentów. W znacznej większości przypadków gra jest jednak warta świeczki.
Kliknij tutaj, aby edytować.
0 Komentarze



Odpowiedz

    Kategorie

    Wszystkie
    Tatuaż

    Archiwa

    Marzec 2020
    Styczeń 2020
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Wrzesień 2019
    Sierpień 2019
    Lipiec 2019
    Czerwiec 2019
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Wrzesień 2018

Studio Tatuażu Artystycznego
Obraz
tel. 733 865 022
e-mail: studio@monache-ink.pl
Obraz
Knurów
​ul. Kazimierza Wielkiego 20A/11
44-194 Knurów
Obraz
Żory
ul. gen. Szeptyckiego 8
44-200 Żory
Obraz

  • Strona główna
  • Oferta
    • TATUAZ KOLOROWY
    • TATUAZ CZARNY
    • TATUAZ ARTYSTYCZNY
  • Galeria
  • Zespół
  • Blog
  • FAQ
  • Pielęgnacja tatuażu